+48 77 456 58 16
Pon - Pt: 08:00 - 17:00

Góry Sowie – piękno pełne tajemnic

Stare, polskie przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie” stale napomina Polaków, że ważne jest poznawanie ziemi ojczystej. Mimo że w dużej mierze nadal jest aktualne, w ostatnich latach obserwuje się tendencje wskazujące na to, że wzięliśmy sobie to powiedzenie do serca.

DOM TŁUMACZEŃ SOWA chętnie wpisał się w ten trend, a z racji swojej nazwy postanowił zgłębić tajemnice Gór Sowich – malowniczego pasma górskiego, położonego w Sudetach Środkowych w województwie dolnośląskim.

Z Opola w Góry Sowie najprościej dojechać samochodem. Po około dwuipółgodzinnej podróży możemy zanurzyć się w zieloność i jak łódka brodzić wśród fali łąk szumiących – jak pisał nasz wieszcz. Bo to właśnie zieloność, wybujała i nieokiełznana natura, rzuca się w oczy od razu.

Podczas naszego weekendowego wypadu mieliśmy przyjemność gościć w Pensjonacie Sokolec biura Alfa Tour, który urzekł nas przede wszystkim wspaniałą, domową kuchnią i serdecznością gospodyni. Pensjonat Sokolec jest położony na zielonym szlaku, prowadzącym na najwyższą górę Gór Sowich – Wielką Sowę (1015 m n.p.m.).

Wędrówka na Wielką Sowę zajmuje około półtorej godziny od Pensjonatu Sokolec. Krajobraz Gór Sowich jest bardzo zróżnicowany z uwagi na urozmaiconą rzeźbę terenu. Sielskie pejzaże tego wyjątkowego pasma można podziwiać w wielu miejscach na szlaku i po dotarciu do celu. Wielkiej Sowy nie da się pomylić z żadnym innym szczytem ze względu na bielejącą na jego szczycie wieżę widokową, z której rozciąga się niesamowita panorama. Przy dobrej pogodzie można dostrzec Broumovské stěny, Wzgórza Trzebnickie, a także najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę oraz Masyw Śnieżnika.

To, ile czasu zajmie nam droga powrotna, zależy tylko o nas. Możemy wracać tą samą drogą lub zboczyć na inny szlak, na przykład do Przełęczy Sokoła, na Małą Sowę lub na Kozie Siodło. W zależności od wybranej trasy, trafimy na różne schroniska, w których można zaznać odpoczynku i posilić się przed dalszą drogą.

Góry Sowie to nie tylko szlaki piesze, lecz także specjalnie wytyczone trasy w Strefie MTB Sudety dla amatorów eskapad rowerowych. Znajduje się tutaj także kilka tras dla amatorów białego szaleństwa w zimie.

Przede wszystkim jednak Góry Sowie to miejsce skrywające wiele tajemnic. To wewnątrz Gór Sowich hitlerowcy rozpoczęli drążenie Riese – Olbrzyma, czyli największego projektu górniczo-budowlanego. Wokół Projektu Olbrzym narosło mnóstwo mitów, legend i hipotez. Turyści mogą zwiedzać następujące części składowe kompleksu: Osówka, Włodarz, Rzeczka, Sokolec i Soboń. Szacuje się, że realizacja Projektu Riese była w bardzo wysokim stadium zaawansowania, lecz do tej pory, z różnych względów, nie udało się odnaleźć większości wydrążonych korytarzy, pomieszczeń i skrytek. Nie wiadomo też, co może się tam znajdować. Tajemnica Riese nadal drzemie w Górach Sowich, czekając na swoich odkrywców.

Szybka
wycena
Zapytanie zostało pomyślnie wysłane.