+48 77 456 58 16
Pon - Pt: 08:00 - 17:00

Budowanie relacji, czyli ile można zapłacić za „o, kurczę” lub jak zrobić pierwsze i niestety ostatnie wrażenie

Jak powszechnie wiadomo, potrzeba zaledwie od 3 do 11 sekund, aby zrobić tzw. pierwsze wrażenie. Podczas tych kilku sekund osoba, która widzi nas po raz pierwszy, ocenia przede wszystkim to, czy jesteśmy godni zaufania, czy jesteśmy wiarygodni i sympatyczni. Tworzymy te oceny bezwiednie i najczęściej, pomimo bliższego poznania czyichś osiągnięć, kompetencji czy zasług, to pierwsze wrażenie zawsze będzie dominujące i w znacznym stopniu zdeterminuje nasze odczucia wobec tej osoby w przyszłych kontaktach.

Podstawowymi elementami pierwszego wrażenia jest nasz wygląd, mowa ciała (ang. body language) i sposób wypowiadania się. Aby pierwsze wrażenie było pozytywne, wszystkie te elementy muszą być spójne i muszą przekazywać pozytywny komunikat. Nie jest to takie proste. Zdobycie ciekawych czy eleganckich ubrań nie jest trudne. Język ciała również może wysyłać pozytywne wibracje, ale kiedy zaczynamy mówić, cały nasz wizerunek potrafi runąć w mgnieniu oka. Mało to razy słyszeliśmy historie o tym, jak on lub ona stała taka atrakcyjna i piękna, aż tu nagle przemówiła niestety i czar prysł.

Szczególnie trudne jest zrobienie pierwszego wrażenia, gdy znajdziemy się w gronie międzynarodowym, gdzie dodatkową barierę stanowi język i różnice kulturowe. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak różnie mogą być zrozumiane wszelkie niuanse naszego zachowania, ekspresji twarzy, gestykulacji, sposobu reagowania, śmiechu, tonu głosu itd.

Ostatnio opowiedziano mi historię o Polaku podróżującym samochodem przez Chorwację, który zatrzymany został przez policję. Podczas próby porozumienia się i szukania dokumentów wymsknęło mu się niewinne „o, kurczę”. W języku chorwackim jednak słowo brzmiące jak polskie „kurczę” jest najbardziej obraźliwym wulgaryzmem oznaczającym męską część ciała. Tego policja chorwacka nie podarowała i oprócz mandatu za przekroczenie prędkości nałożyła ogromny mandat za obrazę policjanta.

Oto kolejna scena, która miała miejsce w londyńskim sklepie z herbatami, ziołami i podobnymi produktami. Dwóch Polaków, rozmawiając między sobą po polsku, próbowało ustalić lokalizację wybranego produktu na półce. Jeden z nich powiedział: „Jest tam, pod herbatą”. Oburzona pani ekspedientka powiedziała: „Sir, we don’t sell pot here”, co oznacza: „Szanowny panie, w tym sklepie nie sprzedajemy trawki”. Słowo „pot” bowiem w języku angielskim oznacza trawkę, czyli marihuanę.

W innym przypadku Polka zapytana przez mężczyznę na londyńskiej ulicy: „Excuse me, what time do you make it?”, poprosiła go, łagodnie rzecz ujmując, aby się oddalił. Poczuła się obrażona pytaniem, które zrozumiała, tłumacząc je dosłownie, jako: „Przepraszam, o której to robisz?”, podczas gdy pytanie jest bardzo niewinne i oznacza po prostu: „Która jest godzina?”.

Niezależnie zatem czy jesteśmy na wakacjach, mamy spotkanie w sprawie pracy czy próbujemy zdobyć nowego klienta, zadbajmy o dobre pierwsze wrażenie. Oto 10 przykazań dobrego pierwszego wrażenia, zdobycia zaufania i budowania relacji:

  1. Nie jesteś pępkiem świata i nigdy nie będziesz. Nie staraj się dominować lub popisywać w środowisku, którego nie znasz. Rozejrzyj się najpierw, posłuchaj, naucz się otoczenia, w którym przyjdzie ci przebywać lub pracować.
  2. Zadbaj o wygląd zewnętrzny – ma on ogromny wpływ na zdobycie zaufania. Wystarczy prosty test: przyjdź na spotkanie biznesowe z czerwonym irokezem na głowie…
  3. Uśmiechaj się i rób to szczerze. Najdrobniejszy fałsz zostanie natychmiast wychwycony i może zostać źle zrozumiany.
  4. Nie gadaj za dużo. To naprawdę potrafi być męczące i powodować zakłopotanie obecnych, szczególnie jeśli głos jest wysoko ustawiony, piskliwy, pretensjonalny, wyniosły lub modulowany jest jak sinusoida itp.
  5. Staraj się nie mówić za głośno i raczej obniż ton głosu. Niższy, opanowany głos i utrzymanie wolniejszego tempa wypowiedzi potrafi zainteresować, uspokaja i jest bardziej przekonujące.
  6. Nie używaj słów, znaczenia których do końca nie rozumiesz, zarówno w języku ojczystym, jaki i obcym. To może narazić na śmieszność, utratę wiarygodności i zwątpienie w kompetencje, do których chcesz kogoś przekonać.
  7. Nie wypowiadaj swoich opinii i uwag na temat sytuacji, których do końca nie znasz, lub decyzji, podstaw których nie rozumiesz. Po pierwsze nikogo nie interesują twoje „mądrości”, jeśli nie jesteś dla nich autorytetem. Po drugie istnieje szansa, że twoje zachowanie zostanie odczytane jako niedojrzałość lub słabość twojego charakteru. W oczach otoczenia staniesz się osobą, która gada, a nie bardzo wie, o czym.
  8. Nie wypowiadaj swoich opinii o ludziach, nie kłam i nie plotkuj. Palenie za sobą mostów, które jeszcze nie do końca nawet zostały zbudowane, to nie najlepsza strategia budowania relacji. Nigdy nie wiadomo gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach przyjdzie wam się kiedyś spotkać.
  9. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Prawda jest bezlitosna i zawsze wyjdzie na jaw. To działa mniej więcej tak jak uwodzenie: najpierw wieczorny czar, urok i magiczne przyciąganie, a następnie poranne przebudzenie, czyli nieświeży oddech, chrapanie i nasuwające się pytania natury egzystencjalnej.
  10. Nie opowiadaj dowcipów, szczególnie tych niewybrednych. Zawsze istnieje szansa, że nikt się nie będzie śmiać, a w towarzystwie międzynarodowym dowcip nie zostanie zrozumiany.

Budowanie relacji to trudny i długotrwały proces. Jeśli raz stracimy u kogoś zaufanie, raczej nigdy go już nie odzyskamy. Ponieważ z doświadczeń wynika, że „drugie szanse” nie działają, nie oczekujmy, że ktoś nam tę szansę da, szczególnie w relacjach biznesowych.

Pierwsze dobre wrażenie i zaufanie to kapitał. Dobrze inwestowany zwróci się z nawiązką. Zaniedbany i sprzeniewierzony pozostawi po sobie niemiłe wspomnienie i poczucie przegranej.

Tekst: Ewa Rogozińska, specjalista z zakresu komunikacji międzykulturowej i etykiety w biznesie, tłumacz przysięgły języka angielskiego

www.e-sowa.eu

Fot.: kadr filmu „Jak robią to single”, reż. Christian Ditter

Szybka
wycena
Zapytanie zostało pomyślnie wysłane.